Great Spas
vyhledávání

Mariánské Lázně

Mariánské Lázně - to jsou nádherné lázeňské parky, romantické kolonády a půvabné pavilony, příjemné kavárny a útulné hotely. Město obdařené léčivými minerálními prameny a jedinečnou atmosférou… Navštivte i Vy jeden z klenotů českého lázeňství ležící v západočeském lázeňském trojúhelníku, lázeňské městečko uprostřed panensky čisté přírody Slavkovského lesa.

Mariánské Lázně
fotoaparát Hlavní kolonáda se Zpívající fontánou - Mariánské Lázně
© GreatSpas.eu

V místech, kde byly ještě relativně nedávno husté a nepropustné lesy plné nepohostinných bažin obklopené strmými roklemi, vznikla na počátku 19. století malá osada, která během několika desetiletí vyrostla v půvabné lázeňské městečko. Mariánské Lázně byly založeny v roce 1812 rozhodnutím opata tepelského kláštera Karla Kašpara Reitenbergera, který prosadil vybudování lázní i přes odpor klášterních bratří. Lázně založil na doporučení klášterního lékaře Johanna Josefa Nehra, který dlouhá léta zkoumal léčivé schopnosti místních kyselek. Zdejší pustinu proměnil v město nádherných parků vynikající zahradník Václav Skalník. V roce 1818 byly Mariánské Lázně vyhlášeny veřejnými lázněmi a začaly lákat nemocné z širokého okolí a nakonec z celého světa.

Mariánské Lázně patří mezi lázeňská místa s největším počtem indikací. Vděčí za to rozdílnému chemickému složení zdejších pramenů, kterých na relativně malém území města a v jeho blízkém okolí vyvěrá okolo 100. Minerální prameny jsou kromě pitné kúry dále využívány k minerálním koupelím nebo také k inhalacím. Léčí se tu nemoci pohybového aparátu, nemoci ledvin a močových cest, nemoci dýchacího ústrojí, metabolická onemocnění (zejména Diabetes Mellitus), onemocnění zažívacího traktu, neurologická onemocnění nebo stavy po onkologických onemocněních.

Centrem lázeňského života je Novobarokní litinová prosklená kolonáda, u níž najdeme jednu z nejvyhledávanějších atrakcí Mariánských Lázní - Zpívající fontánu. Ve volných chvílích můžete v Mariánských Lázních navštívit městské divadlo, knihovnu a historie chtiví návštěvníci by neměli opomenout návštěvu městského muzea. V každém ročním období se v Mariánských Lázních koná řada kulturních a společenských akcí. Na své si zde přijdou rovněž sportovní nadšenci. Najdeme tu sportovní areál Viktoria s atletickou dráhou a fotbalovým stadionem, tenisové kurty, plavecký bazén. Přilehlé mariánskolázeňské parky a lesoparky poskytují ideální podmínky pro běh, chůzi nebo v současné době velmi populární nordic walking. Okolí Mariánských Lázní je rovněž vhodné pro cykloturistiku. V zimě je za předpokladu vhodných klimatických podmínek k dispozici sjezdovka (ca 800 metrů od kolonády), desítky kilometrů upravených stop pro běžkaře. Milovníci ostrých nožů mohou navštívit v době určené pro veřejné bruslení místní zimní stadión.

Poklidnou lázeňskou atmosféru si můžete vychutnat rovněž posezením v některé z mnoha mariánskolázeňských restaurací, kaváren či cukráren.

Řadu zajímavých výletních míst pak nabízí okolí Mariánských Lázní. V pěší dostupnosti od města najdeme např. rozhlednu Hameliku, areál Krakonoš s parkem miniatur Boheminium nebo řadu vyhlídek. Nedaleko Mariánských Lázní pak zcela jistě stojí za návštěvu Premonstrátský klášter v Teplé, Zámek rodu Metternichů v Lázních Kynžvart a z přírodních památek byste neměli opomenout návštěvu osady Kladská.

Věděli jste, že ...

  • mariánskolázeňská kolonáda je nejdelší kolonádou v České republice?
  • v Mariánských Lázních najdete nejstudenější české minerální prameny (o teplotě pouhých 7-10 °C)?
  • Mariánské Lázně byly zařazeny Japonskou turistickou radou mezi 30 nejkrásnějších měst Evropy? A podle japonských cestovních kanceláří jsou navíc nejkrásnějším městem České republiky!
  • Mariánské Lázně obdržely na prestižním veletrhu ve švýcarském Luganu titul “Natural paradise”?
  • Mariánské Lázně oslavily v roce 2018 krásné kulaté výročí - 200 let lázeňství?
  • se v brzké době očekává zápis Mariánských Lázní na prestižní seznam Světového dědictví UNESCO?

Objevte krásu Mariánských Lázní ještě dříve, než ji objeví celý svět!

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru
Great Spas Of Europe

Facebook

© 2018–2019 - GreatSpas.eu, všechna práva vyhrazena
Top