Great Spas
vyhledávání

Rozhledna Hamelika - Mariánské Lázně

Rozhledna Hamelika byla postavena z podnětu městské rady stavitelem Friedrichem Zicklerem roku 1876 jako romantická ruina fiktivního mariánskolázeňského hradu.

Rozhledna Hamelika - Mariánské Lázně
fotoaparát Rozhledna Hamelika
Foto: Shutterstock.com

Rozhledna Hamelika

Rozhledna Hamelika se nachází na stejnojmenném vrchu v nadmořské výšce 722 metrů poblíž restaurace Panorama. Jde o kamennou válcovitou věž o průměru 5,5 metru a o výšce 20 metrů s jediným vyhlídkovým ochozem, na který vystoupáte po levotočivém schodišti se 100 schody. Původně byl z rozhledny výhled i jižním a východním směrem, tento je však dnes bohužel zakryt vzrostlými stromy. Turistům se tak naskýtá výhled pouze západním až severním směrem, tzn. pohled na část Mariánských Lázní a část Českého lesa s vrcholem Dyleň. V minulosti zde býval rovněž dalekohled, jímž se dala pozorovat i vzdálenější místa jako město Cheb, Kynšperk nad Ohří či Planá. V roce 2006 byla dokončena rekonstrukce rozhledny jejíž součástí bylo rovněž zastřešení vyhlídkového ochozu (dle návrhu Ing. arch. Zdeňka Franty). V současnosti je však rozhledna Hamelika opět bez stříšky.

Přístupnost rozhledny Hamelika

  • rozhledna Hamelika je volně přístupná (celoročně)

Kudy k rozhledně Hamelika?

1) Pěšky, na kole popřípadě autem z mariánskolázeňské Anglické ulice (od hotelu San Remo) ulicí Pod Panoramou. U restaurace Panorama lze zaparkovat auto. Odtud již pouze pěšky lesem k Hamelice.

2) Autobusem č. 13 (zastávka MHD Centrum), autem nebo lanovkou vyjet k hotelu Krakonoš. Odtud okolo parku miniatur Boheminium, dančí obory pěšky k rozhledně Hamelice.  

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru
Great Spas Of Europe

Facebook

© 2018–2020 - GreatSpas.eu, všechna práva vyhrazena
Top