Great Spas
vyhledávání

Socha Františka - Františkovy Lázně

Socha nahého na kouli sedícího chlapečka s rybou v rukách se stala jedním z nejznámějších symbolů Františkových Lázní.

Socha Františka - Františkovy Lázně
fotoaparát Socha Františka
© GreatSpas

Historie sochy Františka

Originální sochu Františka vytvořil v roce 1934 chebský sochař Adolf Mayerl. Socha původně stávala v zahradě u lázeňského domu Esplanade. Až později (po roce 1945) byla přesunuta na místo před Společenským domem, kde stojí dodnes. Originál sochy Františka byl bohužel několikrát poškozen. V roce 1960 byla proto socha nahrazena kopií sochaře Vítězslava Eibla z Mariánských Lázní. Kopie Františka však na místě dlouho nevydržela a pravděpodobně již na přelomu let 1961 a 1962 byla nenávratně zničena. Lázeňská komise tehdy doporučovala sochu Františka již neobnovovat a na její místo měla být umístěna socha Matka s dítětem od Jindřicha Wielguse (dnes vystavena před Dvoranou Glauberových pramenů). Touha některých obyvatel města mít zde sochu Františka byla však tak veliká, že fotografové Městského podniku nechali nakonec původní Mayerlovu sochu opravit a za vhodného počasí ji ukazovali na nejrůznějších místech města. Socha Františka poté na dlouhou dobu zmizela neznámo kam a objevena byla až po revoluci v ateliéru fotografky Jany Havlové, která ji věnovala muzeu, kde je dodnes návštěvníkům volně přístupná. Socha, kterou můžete obdivovat dnes u Františkova pramene, je tedy již několikátou kopií. Autory současné sochy Františka z roku 1967 jsou pánové Oskar Kozák a Jiří Lendr z Prahy. Podobně jako původní Mayerlova socha sedí i tato na kouli a v ruce drží rybu, čímž je zachována alespoň částečná souvislost mezi oběma díly. Baculatost a celkové vyznění původní sochy se však sochařům napodobit nepodařilo.

Legenda o Františkovi

Se sochou Františka je rovněž spjata legenda místního fotografa Otta Škardy. Jedna z nejmilejších českých legend praví, že žena, která si na sošku sáhne, do roka otěhotní, neboť František je nejmocnějším z františkolázeňských léčivých zdrojů. A které že je to správné místo? Každý říká něco jiného, ale prý to má být levá nožka smile. Ještě doplníme, že ryba, kterou František drží pevně ve svých ručkách, symbolizuje plodnost.

S Františkem na každém kroku ...

Malý František Vás bude při návštěvě Františkových Lázní provázet doslova na každém kroku. Až se budete procházet městem, prohlédněte si pozorně zakončení sloupků s rozcestníky wink. Přejeme Vám příjemnou procházku.

Socha Františka

  • socha Františka je trochu skryta živým plotem a nemusí být na první pohled viditelná. 
  • socha Františka je přístupná celoročně.
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru
Great Spas Of Europe

Facebook

© 2018–2020 - GreatSpas.eu, všechna práva vyhrazena
Top