Great Spas
vyhledávání

Františkovy Lázně

Přestože léčivá síla zdejších minerálních pramenů byla známa již ve středověku, byly Františkovy Lázně založeny císařem Františkem I. až v roce 1793. Navštivte i Vy jeden z klenotů českého lázeňství ležící v západočeském lázeňském trojúhelníku.

Františkovy Lázně
fotoaparát Pěší zóna (Národní třída) - Františkovy Lázně
© GreatSpas.eu

Město Františkovy Lázně bylo založeno 27. dubna 1793 jako „Ves císaře Františka“. V tento den byly schváleny dekretem nového císaře Františka I. návrhy prvního půdorysného plánu, který vytvořil abbé Gruber. S výstavbou lázní se započalo prakticky ihned. Podél Národní třídy, budoucího společenského centra města, byly pod Gruberovým vedením postaveny první stavby nových lázní, a to pavilon Františkova pramene a Společenský dům. Na počátku 19. století byly původní aleje lemující hlavní třídu postupně měněny v anglické parky. O rozvoj a údržbu parků se nejvíce zasloužily dvě generace městských zahradníků – Soukupů.

Díky množství přírodních léčivých zdrojů byly Františkovy Lázně prohlášeny lázeňským místem. Na území města vyvěrá 21 minerálních pramenů, léčebný plyn a specialitou Františkových Lázní se stala léčba slatinou. Františkovy Lázně jsou vůbec prvními slatinnými lázněmi na světě. Léčí se zde onemocnění srdce a krevního oběhu, onemocnění pohybového aparátu a gynekologická onemocnění (včetně neplodnosti).

Ve volných chvílích můžete ve Františkových Lázních navštívit divadlo Boženy Němcové, městské muzeum nebo knihovnu. V letních měsících se v hudebním pavilonku u Sadové kavárny konají lázeňskými hosty oblíbené a vyhledávané kolonádní koncerty. V každém ročním období se ve Františkových Lázních koná řada kulturních a společenských akcí. Přijdou si zde na své rovněž sportovní nadšenci. Najdete zde tenisové kurty, fotbalový stadion, půjčovny kol, minigolf. Milovníky plavání pak jistě potěší návštěva Aquafora - světa vody a relaxace. Přilehlé františkolázeňské parky a lesoparky pak poskytují ideální terén pro běh, chůzi nebo nordic walking.

Poklidnou lázeňskou atmosféru si můžete vychutnat rovněž v některé z františkolázeňských restaurací, kaváren či cukráren.

Řadu zajímavých výletních míst pak nabízí okolí Františkových Lázní. V pěší dostupnosti od města najdeme rybník Amerika, který je přírodní rezervací, ve které hnízdí různé vodní ptactvo. Směrem na jihozápad od Františkových Lázní dojdeme k nejmladší sopce ve střední Evropě – Komorní hůrce. Asi nejpřitažlivějším z výletních míst je Národní přírodní rezervace SOOS vzdálená ca 7 km od Františkových Lázní - rozlehlé rašeliniště s bahenními sopkami (mofetami) a četnými vývěry minerálních vod. Rezervací vede naučná stezka s informačními tabulemi. Cestou k SOOSu, při průjezdu obcí Nový Drahov můžete obdivovat dochované soubory lidové architektury. Za návštěvu zcela jistě stojí také historické město Cheb

Věděli jste, že ...

  • Františkovy Lázně jsou známy jako vůbec první slatinné lázně na světě?
  • se v brzké době očekává zápis Františkových Lázní na prestižní seznam Světového dědictví UNESCO?

Objevte krásu Františkových Lázní ještě dříve, než ji objeví celý svět!

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru
Great Spas Of Europe

Facebook

© 2018–2019 - GreatSpas.eu, všechna práva vyhrazena
Top