Great Spas
vyhledávání

Hlavní kolonáda Mariánské Lázně

Hlavní lázeňská kolonáda (někdy rovněž nazývána jako Kolonáda Maxima Gorkého) je hlavní dominantou Mariánských Lázní. Se svou délkou 180 metrů je nejdelší kolonádou v České republice.

Hlavní kolonáda - Kolonáda Maxima Gorkého - Mariánské Lázně
fotoaparát Hlavní kolonáda
© GreatSpas.eu

Kolonáda Maxima Gorkého v Mariánských Lázních

Kolonáda byla vždy považována za centrum lázeňského života. Novobarokní litinová prosklená stavba byla postavena v letech 1888-1889 místním stavitelem Johannem Koenigem na místě původního „kursálu“ (119 x 12 metrů). Projekty mariánskolázeňské kolonády připravili vídeňští architekti Hans Miksch a Julian Niedzielski. Litinová konstrukce byla odlita v blanenských železárnách hraběte Salma. Kolonáda se pyšní také svou unikátní výzdobou - dřevěný kazetový strop, stěny zdobené bronzovými reliéfy od Antonína Kuchaře a cyklus nástropních fresek s motivy „Touha člověka létat“ je dílem akademického malíře Josefa Vyleťala.

Kolonáda v Mariánských Lázních je vzácným příkladem dobových lázeňských staveb. Podobné stavby bývaly v minulosti k vidění nejen v našich, ale také v zahraničních lázních. Postupem času však byly původní stavby modernizovány a některé bohužel dokonce likvidovány. Mariánskolázeňská unikátní litinová konstrukce však přežila, a to i navzdory nešťastným válečným obdobím. Především za 2. světové války hrozilo kolonádě její nenávratné zničení. Kolonáda měla být rozmontována a získaný materiál měl být následně použit při výrobě zbraní.

V poválečném období neprošla stavba žádnou rekonstrukcí. Rozsáhlá rekonstrukce mariánskolázeňské kolonády proběhla až později, a to v letech 1973-1981. Označení Kolonáda Maxima Gorkého se ve spojení s hlavní kolonádou užívá od roku 1951, kdy si Mariánské Lázně připomněly návštěvu tohoto váženého hosta a kolonádu po něm pojmenovaly.

Hlavní kolonáda tvoří spolu s pavilonem Křížového pramene a pavilonem Rudolfova a Karolinina pramene hlavní lázeňskou promenádu, k níž již neodmyslitelně patří také slavná Zpívající fontána.

Kolonáda Maxima Gorkého byla dne 1. července 2010 zapsána na seznam národních kulturních památek České republiky.

Věděli jste, že ...

  • mariánskolázeňská kolonáda je se svou délkou 180 metrů nejdelší kolonádou v České republice?

 

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru
Great Spas Of Europe

Facebook

© 2018–2019 - GreatSpas.eu, všechna práva vyhrazena
Top