Great Spas
vyhledávání

Zpívající fontána - Mariánské Lázně

Návštěva Zpívající fontány v samém srdci Mariánských Lázní je pro všechny turisty a návštěvníky města neobyčejným zážitkem. Její návštěvu proto rozhodně nevynechejte ani Vy. Obdivuhodným spojením vody tryskající podle promyšlené choreografie a oblíbených skladeb jak vážné, tak také moderní hudby vzniká dechberoucí představení, které je ve večerních hodinách navíc doplněno o krásné a působivé světelné efekty.

Zpívající fontána - Mariánské Lázně
fotoaparát Zpívající fontána - Mariánské Lázně
© GreatSpas.eu

Kde hledat Zpívající fontánu?

Zpívající fontána patří již léta mezi dominanty Mariánských Lázní a je jednou z nejvyhledávanějších atrakcí lázeňského města. Fontána se nachází při jižním konci mariánskolázeňské kolonády hned vedle sochy jednoho ze zakladatelů města – opata tepelského kláštera Karla Kašpara Reitenbergera.

Zpívající fontána byla vybudována v letech 1982 – 1986 v rámci rekonstrukce mariánskolázeňské promenády. Autorem architektonického návrhu je bratislavský akademický architekt Pavel Mikšík. Architektonickou a technickou spolupráci mu poskytli Ing. Arch. Dr. Otakar Kuča a Ing. Pavel Janeček. Zpívající fontánu tvoří mělká kruhová bazénová mísa o průměru osmnácti metrů. Do prostřed bazénku byla vsazena dvanáctidílná kamenná plastika podobající se květu se středem z leštěné oceli. Lem celé fontány, dlažba i plastika byly zhotoveny z Liberecké žuly. Fontána má deset základních střikových systémů s více než 250 tryskami. Dominantní střední střik dosahuje výšky okolo šesti metrů.

Zpívající fontána a její skladby

Zpívající fontána se vůbec poprvé rozezpívala 30. dubna 1986 a první skladbu „Hudba pro fontánu“ pro ni složil známý hudební skladatel Petr Hapka. Hapkova Hudba pro fontánu byla po celý první rok jediným hudebním doprovodem fontány. Až později přibyly další skladby a díla např. Frederika Chopina, Wolfganga Amadea Mozarta, Johanna Sebastiana Bacha, Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka a dalších. S odstupem času můžeme konstatovat, že Petr Hapka po sobě zanechal v Mariánských Lázních mimořádnou stopu. Jeho úvodní skladba pro fontánu je dodnes považována za neoficiální hymnu města. Proto není divu, že se Mariánskolázeňští rozhodli po smrti Petra Hapky (2014) uctít jeho památku a zároveň mu poděkovat za úplně první píseň pro Zpívající fontánu. V rámci slavnostního zahájení lázeňské sezóny v roce 2017 byla u fontány odhalena jeho bronzová busta s podstavcem ve tvaru piana z dílny výtvarníka Alberta Králíčka z Nové Paky.  Zpívající fontána má ve svém repertoáru v současnosti 11 skladeb. Osm skladeb se po celou sezónu neustále střídá v pravidelném sledu. Zbývající tři skladby jsou do programu zařazovány pouze při zvláštních slavnostních příležitostech.

Přístupnost a provoz Zpívající fontány:

Zpívající fontána se ze zimního spánku probouzí vždy 30. dubna. Prozpěvuje si tedy denně od května do konce října, a to každou lichou hodinu již od sedmé hodiny ranní. Večer ve 21:00 a 22:00 hodin si nenechte ujít projekci Zpívající fontány s barevným osvětlením. K ukončení provozu dochází s ohledem na počasí každoročně na přelomu měsíců října a listopadu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru
Great Spas Of Europe

Facebook

© 2018–2019 - GreatSpas.eu, všechna práva vyhrazena
Top