Great Spas
vyhledávání

Léčivé minerální prameny v Mariánských Lázních

Mariánské Lázně - "Pokladnice léčivých minerálních pramenů"

Léčivé minerální prameny - Mariánské Lázně
fotoaparát Rudolfův pramen vtékající do Úšovického potoka
© GreatSpas.eu

Mariánskolázeňské minerální prameny

Mariánské Lázně leží v oblasti, která je mimořádně bohatá na přírodní léčivé zdroje. Na relativně malém území Mariánských Lázní a v jejich blízkém okolí vyvěrá okolo 100 pramenů. Vzhledem k malému území, na kterém prameny vyvěrají a k jejich rozdílnému chemickému složení pramenů jsou Mariánské Lázně v oblasti balneologie světovou raritou. Díky rozdílnému chemickému složení léčivých pramenů lze v Mariánských Lázních léčit širokou řadu nemocí. Teplota pramenů se pohybuje mezi 7 a 10 °C. Jedná se tedy o studené kyselky. K pitné kúře se využívá minerální voda šesti hlavních pramenů - Křížový pramen, Rudolfův pramen, Karolinin pramen, Lesní pramen, Ambrožův pramen a Ferdinandův pramen.

První písemné zmínky o léčivých účincích zdejších minerálních pramenů podávají již v roce 1528 mniši z nedalekého tepelského kláštera, kteří jako první prameny zkoumali.

Pitná kúra

Pitná kúra je důležitou a v případě léčby nemocí ledvinmočových cest hlavní součástí lázeňské léčby. Množství minerální vody určené k pitné kúře určuje lázeňský lékař na základě diagnózy a celkového zdravotního stavu pacienta. Toto lékařem doporučené množství minerální vody by neměli lázeňští hosté v žádném případě překračovat. Minerální prameny se pijí 1 až 3x denně - v ideálním případě nalačno. Pití minerálních pramenů před jídlem totiž zvyšuje účinnost pitné léčby - je umožněno lepší vstřebávání minerálních látek. Minerální voda se pije ze speciálních lázeňských pohárků o objemu 220ml. Lékaři doporučují provádět pitnou léčbu přímo u pramene a lázeňský pohárek vypít malými doušky (během 3 až 5 minut). Pokud se mají vypít dva pohárky, dělá se v pitné kúře minimálně pětiminutová přestávka. Pitnou léčbu se doporučuje ukončit minimálně čtvrt hodiny před jídlem.

Pitnou léčbu je třeba vždy konzultovat s lékařem, protože špatně zvolená pitná léčba může spíše uškodit. Minerální voda určitého pramene je vhodná pro konkrétní zdravotní obtíže, ale může být silně nevhodná pro potíže jiné.

Minerální prameny jsou kromě pitné kúry dále využívány k minerálním koupelím nebo také k inhalacím.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru
Great Spas Of Europe

Facebook

© 2018–2019 - GreatSpas.eu, všechna práva vyhrazena
Top