Great Spas
vyhledávání

Prelátův pramen v Mariánských Lázních

Prelátův pramen - Mariánské Lázně
fotoaparát Prelatův pramen - Mariánské Lázně
© GreatSpas.eu

Prelátův pramen

Prelátův pramen je slabě mineralizovaná kyselka, která se svým složením podobá Ambrožovým pramenům. Původní pramen vyvěral z pařezu a první úprava tohoto vývěru proběhla v roce 1890. Původní jímaní bylo v roce 1920 prohloubeno až do hloubky 6 metrů. Pramen byl pak vyveden pro uhličité koupele v lázních a do přepadu v nově postaveném altánu. Po zavedení zimní lázeňské sezóny se však odběr minerální vody zvýšil natolik, že došlo ke snížení stavu hladiny spodní vody a pramen v altánu zanikl. V současnosti je kyselky opět dostatek. Prelátův pramen je od roku 2008 čerpán pomocí čerpadla a vytéká z dřevěné sochy stojící vedle pavilonu Prelátova pramene.

Původně byl pramen nazýván jako pramen Potta. Nachází se v Pottově údolí a zajímavostí je, že jeho minerální vody jsou nejníže položenými prameny Mariánských Lázní. Na Prelátův pramen byl přejmenován až počátkem 20. století.

V okolí původního pavilonu byl pro veřejnost vybudován krásný přírodní areál s atrakcemi pro děti. Dnes je tedy Prelátův pramen znám rovněž jako "Hravý pramen".

Místo vývěru a přístupnost Prelátova pramene:

  • Prelátův pramen vyvěrá na okraji Mariánských Lázní, v místech, kde park pozvolna přechází do lesa, jihovýchodně od Rudolfova pramene.
  • Pramen je volně přístupný (od dubna do října).

 

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru
Great Spas Of Europe

Facebook

© 2018–2020 - GreatSpas.eu, všechna práva vyhrazena
Top