Great Spas
vyhledávání

Evangelický kostel Mariánské Lázně

Evangelický kostel byl postaven pro evangelické lázeňské hosty v letech 1853–1857 z veřejné sbírky německých evangelíků a rovněž za přispění pruského krále Bedřicha Viléma IV.

Evangelický kostel - Mariánské Lázně
fotoaparát Evangelický kostel - Mírové náměstí v Mariánských Lázních
© GreatSpas.eu

Evangelický kostel

Novorománský evangelický kostel v Mariánských Lázních byl postaven v letech 1853–1857. Stavební pozemek byl zakoupen již v roce 1852. Se samotnou stavbou kostela se začalo ovšem až o rok později. Hejtmanství v Plané a následně také místodržitelství v Praze odmítlo udělit stavební povolení. Stavba nekatolického kostela byla v té době považována za nežádoucí a provokativní. Místní úřady byly nuceny vydat souhlas se stavbou až poté, kdy se jej podařilo získat zemskému radovi W. von Kröcherovi (i díky podpoře krále Bedřicha Viléma IV.) přímo u císaře ve Vídni. Evangelický kostel postavil místní stavitel Friedrich Zickler podle projektu berlínského architekta a dvorního stavebního rady Gottlieba Christiana Cantiana. Stavba kostela byla financována z větší části z veřejné sbírky německých evangelíků. Část nákladů uhradil pruský král Bedřich Vilém IV. Král se účastnil rovněž slavnostního vysvěcení kostela (24. června 1857).

V předsíni evangelického kostela se nachází pamětní deska a monogram stavebního rady Gottlieba Christiana Cantiana. Plochostropé střídmé lodi pak dominuje obraz Krista v nadživotní velikosti. Okenní vitráže pochází z roku 1907. Daroval je císař Vilém II.

Po roce 1945 převzala mariánskolázeňský evangelický kostel do opatrování Českobratrská církev evangelická, která zde od té doby pořádá bohoslužby střídavě s Církví československou husitskou.

Bohoslužby v Evangelickém kostele:

  • neděle od 10:00 hodin
  • v zimním období se bohoslužby konají ve faře (Lidická 16)

Adresa: Mírové náměstí 90/7, 353 01 Mariánské Lázně

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru
Great Spas Of Europe

Facebook

© 2018–2020 - GreatSpas.eu, všechna práva vyhrazena
Top