Great Spas
vyhledávání

Skanzen Doubrava

Chebské statky patří mezi nejkrásnější hrázděné stavby nejen v České republice, ale v celé Evropě. Vznikaly od poloviny 17. století v Dolním Bavorsku a odtud se postupně rozšířily na Chebsko. V Doubravě se zachoval nejucelenější soubor těchto staveb.

Skanzen Doubrava - vesnická památková rezervace
fotoaparát Vesnická památková rezervace Doubrava
© GreatSpas.eu

Obec Doubrava (nedaleko Lipové na Chebsku) byla založena počátkem 14. století a patří mezi typické středověké kolonizační vesnice. Skanzen Doubrava se nachází v prostorách nejstaršího zachovalého chebského hrázděného statku v Doubravě. Nejstarší kompletně zachovalý hrázděný statek datovaný rokem 1751 je dnes přístupný pro veřejnost jako soukromé národopisné muzeum. Můžete zde navštívit expozici původního zemědělského nářadí, nástrojů a lidového nábytku Chebska z 18., 19. a 20. století.

Přivítá Vás zde početný soubor usedlostí, které jsou uzavřené do podoby kompaktních čtyřstranných dvorců. Výrazný podíl hrázděných konstrukcí vtiskuje jednotlivým stavbám i celé vesnici nezaměnitelný ráz.

Pohádková vesnička Doubrava jako zázrakem unikla větší devastaci venkova v poválečných letech a dodnes tak představuje ojedinělé a nenahraditelné svědectví původní lidové architektury Chebska. Proto byla tato vesnice v roce 1995 vyhlášena vesnickou památkovou rezervací.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru
Great Spas Of Europe

Facebook

© 2018–2020 - GreatSpas.eu, všechna práva vyhrazena
Top