Great Spas
vyhledávání

Pravoslavný kostel svaté Olgy ve Františkových Lázních

Františkolázeňský chrám svaté kyjevské kněžny Olgy je nejstarším pravoslavným kostelem na území České republiky. Chrám byl postaven v rusko-byzantském stylu františkolázeňským architektem, stavitelem a pozdějším starostou Gustavem Wiedermannem.

Pravoslavný kostel svaté Olgy - Františkovy Lázně
fotoaparát Pravoslavný kostel svaté Olgy - Františkovy Lázně
© GreatSpas

Důvodem pro budování pravoslavných kostelů byla neustále narůstající obliba a s ní související vyšší návštěvnost západočeských lázní u hostů přijíždějících z daleké Rusi a jiných slovanských národů, ale i Řeků, Rumunů a Němců - šlechtici, důstojnící a zámožní obchodníci. Finance potřebné na stavbu chrámu sv. Olgy shromáždil přímo od lázeňských hostů během několika lázeňských sezón výbor v čele s lékařem Friedrichem Boschannem.

Architektem stavby pravoslavného chrámu sv. Olgy je františkolázeňský stavitel Gustav Wiedermann. Jednolodní kostel byl postaven v letech 1887-1889 v rusko-byzantském stylu. Wiedermann, pozdější starosta Františkových Lázní (v letech 1900-1910), vybudoval rovněž pravoslavné chrámy v Karlových Varech a v Mariánských Lázních. Za tyto stavby byl vyznamenán ruským řádem sv. Anny a srbským řádem sv. Sávy.

První kněz sem dojížděl z německého Výmaru a byl jím prot. Vladimir Ladinskij. Později byl zřejmě chrám pod správou duchovních z Karlových Varů.

Za II. světové války sloužil kostel jako skladiště. Po válce přišlo do kraje několik set rodin pravoslavné víry z české Volyně (západ Ukrajiny) a vznikla tak farní pravoslavná obec, která začala pečovat o tyto emigranty. V září roku 1949 nastoupil do chrámu jako novokněz otec Jan Křivka pocházející z Volyně. Otec Jan spojil s chrámem sv. Olgy celý svů život. Sloužil zde dlouhých 64 let až do roku 2013, kdy zemřel. 

Ikony v chrámu pocházejí z velké části z 18. století a jedná se většinou o dary věřících z Ruska, Řecka, Bulharska a Srbska. Dřevěný ikonostas pochází z 19. století a byl vyroben v Petrohradu. V kupoli chrámu sv. Olgy jsou malbou na plechu vyobrazeni čtyři evangelisté. Tyto malby pochází z dob vzniku chrámu. Strop a kupoli chrámu zdobí fresky karlovarských akademických malířů Milana Krause a Jana Samce z roku 1975.

Duchovní správce

otec Vít Metoděj Kout
Zahradní 6, 351 01 Františkovy Lázně (farní úřad)
Telefon: (+420) 773 660 205
Email: svata.olga@seznam.cz
Web: http://www.pravoslavi-frlazne.cz

Bohoslužby v pravoslavném kostele:

  • středa od 18:30 hodin (večerní)
  • sobota od 17:30 hodin (večerní)
  • neděle od 10:00 hodin
  • o velkých svátcích

Adresa: Kollárova 8, 351 01 Františkovy Lázně

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru
Great Spas Of Europe

Facebook

© 2018–2020 - GreatSpas.eu, všechna práva vyhrazena
Top