Great Spas
vyhledávání

Dvorana Glauberových pramenů

Reprezentativní Dvorana Glauberových pramenů byla postavena podle plánů architekta Ernsta Engelhardta v letech 1928-1930.

Dvorana Glauberových pramenů - Františkovy Lázně
fotoaparát Dvorana Glauberových pramenů - Františkovy Lázně
© GreatSpas.eu

Dvorana Glauberových pramenů

Po první světové válce (roku 1920) byly ve Františkových Lázních objeveny tři nové minerální prameny - Kostelní pramen, Glauber III a Glauber IV. Prameny dostaly souhrnný název Glauberovy. Prostor okolo vývěru těchto pramenů byl v roce 1923 františkolázeňskými zahradníky upraven. V blízkosti pramenů byl postaven dřevěný altán. Nové prameny měly pro město a jeho další vývoj veliký význam, a tak bylo rozhodnuto o vybudování nové reprezentativní dvorany či kryté kolonády. Vítězem architektonické soutěže na projekt se stal v roce 1928 architekt Ernst Engelhardt. Výstavba Dvorany Glauberových pramenů byla dokončena v roce 1930.

V interiéru dvorany se dochovaly původní pramenné skříně, které jsou dílem chebského sochaře Adolfa Mayerla. Interiér dále zdobí sgrafita s výjevy z období založení lázní chebského akademického malíře Bojmíra Hutty.

Léčivé minerální prameny

Ve Dvoraně Glauberových pramenů můžete ochutnat hned tři minerální prameny:

Odběr Kostelního pramene a pramene Glauber III je umožněn během provozní doby bez omezení z kohoutků. Pramen Glauber IV Vám na požádání načepuje do kelímku či lahve obsluha Dvorany. V době mimo provozní dobu Dvorany je možné načepovat si Kostelní pramen a Glauber III z kohoutků na boční (západní) straně Dvorany. Pramen Glauber IV není v těchto místech vyveden.

Věděli jste, že...

  • františkolázeňská Dvorana Glauberových pramenů byla vyhlášena Krajskou Památkou roku 2018? Ocenění získala především za opravu pláště budovy.

 

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru
Great Spas Of Europe

Facebook

© 2018–2020 - GreatSpas.eu, všechna práva vyhrazena
Top