Great Spas
vyhledávání

Společenský dům ve Františkových Lázních

Společenský dům je nejvýznamnější veřejnou stavbou již od dob založení Františkových Lázní.

Společenský dům - Františkovy Lázně
fotoaparát Společenský dům - Františkovy Lázně
Foto: Shutterstock.com

Společenský dům a jeho historie

Společenský dům (dříve nazývaný také jako "Lázeňský dům") je dominantou nejužšího lázeňského centra. Původní budova Společenského domu byla první veřejnou stavbou, která byla po založení lázeňského města postavena. Základní kámen byl položen 27. srpna 1793. Výstavba byla dokončena v roce 1795. Byl to komplex dvou (dnes již tří) budov. Hlavní budova vpravo měla v přízemí hostinec s bytem hostinského. V prvním patře byl malý společenský sál a salónky s biliardovou hernou. Ve druhém patře měl svou kancelář a byt lázeňský inspektor. Přízemní budova s valbovou střechou vlevo je velký sál, kde se podávaly snídaně, obědy a večeře pro lázeňské hosty. Probíhaly tu rovněž všechny tancovačky a bály a pořádaly se zde veškeré významné společenské akce. Vesvé době byl sál označován za jeden z nejvýstavnějších v Čechách. Původní objekt Společenského domu byl postaven podle návrhu Ing. Rothesela.

V době, kdy dostávaly Františkovy Lázně rozměr lázní světových, se rozhodla městská rada k výstavbě samostatného společenského sálu. Podobu nového sálu navrhl architekt Gustav Wiedermann. Tento novorenesanční sál byl stavěn v letech 1876-1877. Bohatá štukatura, veranda se sloupořadím, terasa v patře a necková kupole podtrhují velkoměstské měřítko stavby. Díky svým rozměrům a výraznému zastřešení se stal novou dominantou lázní.

Až do roku 1875 patřil Společenský dům městu Cheb. Na počátku 20. století, v roce 1904, společenský sál vyhořel. Požárem poškozená část byla tehdy urychleně opravena.

Společenský dům dnes

V přízemí společenského domu můžete dnes v prostorách původního hostince (po vstupu vpravo) navštívit "Vídeňskou kavárnu". V prostorách původního sálu (po vstupu vlevo) se nachází restaurace "Goethe", která byla vyzdobena ve francouzském stylu. Restaurace nabízí speciality české a mezinárodní kuchyně. Hodovat tu můžete na největším akváriu v Evropě, ve kterém plave nespočet koi kaprů a to přímo pod vašima nohama. V prvním společenského domu patře provozovala společnost INGO do konce roku 2018 kasino. Ve velkém sálu společenského domu se konají nejrůznější společenské akce a koncerty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru
Great Spas Of Europe

Facebook

© 2018–2020 - GreatSpas.eu, všechna práva vyhrazena
Top